Choď na obsah Choď na menu
 

 


2013

 A je tu náš nový rok. Začíname pokojne doma, všetci spolu. To si najviac vážime, keď môžeme byť pekne doma a nie v nemocnici. Želáme ti Maximko náš, aby si vňom bol zdravý, aby ti Pán Božko pomáhal a rozvíjal tvoju hlavičku, tvoje schopnosti a talenty, s ktorými si nám bol darovaný. Vééééľmi si ťa ľúbime!

imgp1244.jpg

kalendarik-2013.jpg

Rok 2013 začíname v polohe na kolienkach. Dočkali sme sa a Maximko šikovník sa naučil dostať sa krásne na štyri. Veľmi nás tým teší, lebo to znamená, že si uvedomuje že nôžky má a aj ich vie používať.

Na úkor tohto pokroku v hrubej motorike sa však Maximko rozhodol, že už nebude robiť svoj znak indiána, ani brnkať na ústa. Ale rád posiela pusinky a má novú záľubu-jazýček dáva doprostred pier, aby mu kúsok vytŕčal. Dúfame, že sa tohto zlozvyku zbavíme čím skôr.

 Maximkove hryzenie všetkého pretrváva. Hryzie nás do rúk, nôh, čo má nablízku všetko ho láka na hryzenie vo chvíľkach, keď je rozrušený.

Úľaky ešte občas pred usínaním pozorujeme. Máme novú neurologičku, liečba sa nám zatiaľ nemení. Ako príčinu hryzenia uvádza pani doktorka Topimark, tento liek môže u detí spôsobovať poruchy správania.

14.1.2013 neurologický nález: Poruchy spánku-zlepšenie, záznam EEG pri otv. očiach v hodnot.č. theta 4-6Hz,evid. špecif. grafoelementy nezachytené, znížená výpovedná lehota t.č. Prvky agresivity, hryzie okolie. Dop: FRO, správna obuv.

Dg:G800, Výkon: 63,65, Náhrada: Z

Keďže od vianoc máme aj bicykel, Maximko už čoskoro bude môcť na ňom trénovať. Ešte čakáme na jeho úpravu, pretože v tomto stave naň Maximko nedočiahne a potrebuje aj upraviť sedačku. Keď to bude hotové pridáme video.

 imgp1282.jpg

Rád sa hrá v sede. Na detskú stoličku nám ocko privŕtal klin, tak už na nej sedí rád a hrá sa istejšie aj v sede.

imgp1263.jpg

Keďže teraz v zime sa veľmi plávať nedá. Kúpe sa Maximko len dogelli-baff.jpgma každý deň.

Aby sme mu to ozvláštnili a stimulovali mu pokožku, podarilo sa mi nájsť želatínu do kúpeľa. Želatínu Gelli baff nám veľmi výhodne predali priamo jej predajcovia cez internet. Ak niekto budete chcieť vyskúšať túto dvojzložkovú želatínku, pokojne sa obráťte priamo na internetový obchod s názvom Gelli baff. Je to zábavné sledovať ako tuhne tekutina na želatínu. Vzniknutá hmota je najskôr akoby guľôčková a potom tuhne ešte viac. Maximkovi sa žalatína veľmi páčila, si v nej začal plieskať rúčkami, prehadzoval si ju, chytal, bol ňou fascinovaný a pravdaže ju aj s nadšením jedol. Tým, že želatína je ťažká sedelo sa mu vo vani lepšie, lebo mu bola oporou okolo bedier. Skúšal v nej rôzne polohy a želatína ho pekne držala. Týmto ďakujeme pánovi Miroslavovi Sabovi za jeho pomoc pri získaní výhodných balení Gelli baff. V lete isto nakúpime ďalšie balenia.

Viac fotiek nájdete v albume Náš rok 2013. 

27.1.2013 začíname Maximkovi podávať prvú kapsulu produktu Karnozín EXTRA.

Karnozín je dipeptid a je látkou telu vlastnou(telo si ju produkuje samo). Je prirodzeným antioxidantom, vyskytuje sa v ľudskom organizme už od narodenia, ale postupom časujeho vytváranie klesá. Nachádza sa v kostrovom svale, v mozgu a myokarde. Antioxidačný mechanizmus karnozínu sa vysvetľuje chelatovaním kovu. Karnozín účinne znižuje aj aktivitu singletového kyslíka, lipoxygenázy, hydroxylových radikálov. Prítomnosť karnozínu v tele zabezpečí maximálnu efektivitu organizmu pri delení buniek, chráni ho pred oxidáciou DNA a likviduje voľné radikály, urýchľuje hojenie rán a spojivového tkaniva, zvyšuje športový výkon, chráni mozog pred tvorbou povlaku, zlepšuje schopnosti logického myslenia, pamäť, ako aj priestorové myslenie, naviac bol zlepšený čas reakcie, ako aj celková rýchlosť a presnosť spracovania dát v mozgu. Aktivita karnozínu je posilňovaná súčasným prijímaním oxidantov(vitamín E,C).  ...............Vybrané z brožúrky Karnozín Sumárny prehľad, CarnoMed, s.r.o., Karnozín sa objednáva cez ich stránku a stojí cca 60€. Vyšetrenie stojí 30€.

 karnozin-extra.jpgzlozenie-karnozinu-extra.jpg

Vhľadom na pozitívne skúsenosti a dobré výsledky podávania karnozínu na detičky s vývinovými poruchami, deti s autizmom, ktoré máme priamo od mamičiek detí s rôznymi diagnózami a po vyšetrení u Dr. Kučeru to ideme s karnozínom skúsiť aj my. Naše štartovacie dávkovanie pri Maximkovej váhe 13.3kg je 1-0-1 pilulky na deň. Vnútri pilulky je prášok hnedého sfarbenia, ktoré nám Dr. Kučera schválil podávať priamo v dávke s antiepileptikami.

Aby sme mohli účinok karnozínu na Maximka objektívne posúdiť uvediem, ako na tom sme teraz.

S pribudnutým karnozínom vyzerá naša týždenná nádielka liekov žiaľ takto:

 

lieky-2013.jpg

 

Pred užívaním Karnozínu sme na tom takto:

(váha 13,3kg, výška 93cm, obvod hlavičky 46cm, vek 3,5roka)

Aktuálny stav z pohybového hľadiska:

Maximko sa pretáča všetkými smermi a rôznymi technikami na bruško a späť, vie sa posadiť, vie sám sedieť krásne na stoličke s klinom, už sa pri tom nepotrebuje pridržiavať ručičkami.V sede vie rotovať dookola, pridržiava sa dlaňami zeme. Vie sa sám dostať do polohy na štyri, ba dokonca už máme aj náznak štvornožkovania- viď video vyššie. Pracuje s nôžkami, všíma si ich a používa. Pri cvičení na brušku sám priťahuje nôžky striedavo k brušku, akoby sa nám chcel odplaziť preč zo stola. V polohe na kolienkach sa hrá rád, vyťahuje loptičky z priestoru latiek postieľky v polohe na kolienkach pričom sa drží za tyče postieľky a trochu sa ešte kolíše v páse sa prehýba do strán. S pomocou sa postaví a veľmi mu ide dvíhanie nožičiek pri cviku prenášanie váhy na valci. Už sa osmelil a pri držaní pod pazuchy veselo preplieta nôžkami, síce idú nôžky do X a motkajú sa, ale hlavne, že kráááčame vpred!

Pohybuje sa sám len na zemi a to na brušku šplhaním, občas pritiahne kolienka k brušku. Vo vodičke pri kúpaní už chce len sedieť a mieša vodu rukami. Počas vyzliekania pri vani vie stáť na jednej nôžke. Keďže je to náš zvedavček snaží sa z vane dostať von, opiera sa o nôžky a vykúka z vane, aby zistil, čo sa tam deje. Aj vo vani sa vie dať na štyri a už chvála Pánu Bohu nevyvádza toľko, keď ho berieme z vane von. Musíme ešte skúšať stáť pri stene opierajúc sa o dlane.

Čo sa týka jemnej motoriky, keď Maximko chce, tak vie veľa. ide nám prekladanie hračiek z ruky do ruky, stále ostáva hryzenie hračiek, rodičov a všetkého. Trénujeme umiestňovanie predmetov, no radšej hračky hodí o zem. Podarilo sa nám už aj vkladanie kociek, guľôčok cez otvor do krabičky. Obracanie strán v detských knižkách vieme. Ak niečo chce, príde na to, ako prekonať prekážku a zobrať si hračku. Drží si fľašu s čajom len po ležiačky.

Zrak sa nám tiež rozvíja. Maximko už viac pozerá na svet okolo seba. Vie predmet nájsť očkami a uchopí ho, nemusí byť vôbec farebný, či inak lákavý. Okuliare odmieta, tak mu ich nedávame, aj po konzultácii s tyflopédkou.  

 Aktuálny stav  z hľadiska mentálneho vývoja:

Maximko už vie, že existuje mama, tata, baba a iný členovia rodiny. Rozlišuje nás. Hovorí MAMA, NE. Myslím, že mi rozumie veľa vecí. Pochopil napr., keď som chcela, aby chytil kľučku, zobral hračku, stlačil gombík, zatvoril chladničku. Vie posielať pusinky, tlieskať. Indiána už nerobí ani nechce opakovať gestá. Vie sa chvíľku zahrať sám, ale vyžaduje si veľmi často pozornosť. Ak mu niečo zakážem reaguje plačom. Vie, keď robí nezbedy a baví sa na tom, že robí niečo, čo nemá. Beťár. Zaujíma ho všetka technika, káble, pc. Rád počúva pesničky a učíme sa pri ich počúvaní hovoriť LA-LA. Rád tancuje, áno už sa vie sám natriasať, keď v stoji ho držím a džemujeme. V novom prostredí sa cíti nesvoj, je nervózny, nepokojný. Doma je najšťastnejší. Vie nás krásne túliť a pritom hryzie kľučnú kosť.

Rozumie slovám: dudka, mama, ocko, baba, dede, čajík, vodička, spinkať, otočka, jogurtík, papať, svetlo, liečik, nie, nesmieš, ručičku daj, vezmi si, hopi, ťahaj nôžku, pusa, tlieskať, ideme von, štrngať(bucjne 2 hračky o seba), dvere, počúvaj(spozornie), cvičiť, poď bobrík

Nepapká rád. Jediné, čo je ochotný zjesť je detský krémik a párky s chlebom. Čajík sa snaží piť. Tak 300ml na deň. Viem, je to málo, ale zas aspoň toľko.

V noci sa snaží nás nebudiť a spinkať dlhšie, no dýcha sa mu ťažšie pre suchý vzduch, má dráždivý kašeľ, z ktorého ho napína. Pred spinkaním dávame pol tabletky Bio Melatonínu.

Dávkovanie antiepileptík:

Ráno- 1Orfiril Long, 1 Topimark, 1Pyridoxin, Večer: 2 Orfiril Long, 1,5 Topimark, 2 Pyridoxin, 3kvapky Rivotril.

Okrem toho 3kv. Vigantol do krémikov na deň.

S kakaním je stále problém, nevie sám. Cikáme do nočníčka občas. Používame plienky Pampers Premium Care 5. 

 Máme novú zábavku- gombíkovanie, hra s gombíkmi na mamkinom natiahnutom tričku. Stačí ho obliecť na stolček a už máme, čo robiť. Do vrecák schovávame loptičky a očká ich musia vypátrať.

 

imgp1406.jpg     imgp1410.jpg

 V Januári je náš Maximko takto šikovný:

 

 

 

Za tento zázrak používania nožičiek sme veľmi Pánu Bohu vďační a ďakujeme zaň aj našej fyzioterapeutke pani Andree, ktorá sa Maximkovi už roky venuje a aj napriek Maximkovým slzičkám vytrvalo Maximka trénuje.

Vo februári prišiel na východné Slovensko terapeut z Motola, tak sme využili túto možnosť a absolvovali u neho zopár cvičení. Pán fyzioterapeut Peter nás naučil zaujímavé triky a tipy ako Maximka dostať do polohy na štyri čoraz častejšie a viesť ho k štvornožkovaniu.

Veselé pózy z cvičenia, aby bolo jasné, že je to cvičenie rešpektujúce dieťa:

 

v-liberte-1.jpgv-liberte-2.jpg

Od pána fyzioterapeuta máme aj nové odporúčania na stimuláciu tváre, aby sme Maximka odučili hrýzť a odstránili jeho precitlivelosť tváre. Táto metóda spočíva v tom, aby sa dieťa naučilo mať niečo na tvári, hlave, aby mu dotyk, hladkanie neboli neprijímné ba až bolestivé. Maximko je na dotyky citlivý a preto nemí rád masáže. Keďže nechceme, aby dotyky boli nepríjemné až bolestivé musíme naučiť Maximka akceptovať dotyk ako niečo pozitívne, pred čím si nemusí skrávať tvár rukami, alebo krčiť krk k trupu.  Realizuje sa jednoduchým prikladaním rúk na hlavu, na čelo, ušká, ramená. Ruky len priložíme a jemným tlakom držíme na mieste 15sekúnd. Nekmitáme, nevybrujeme. Ďalej je možné tvár stimulovať jemným dotykom len jedného resp. dvoch prstov na rôznych miestach tváre, prst necháme na mieste, kým ho dieťa samé nedá dole. A potom priložíme na iné miesto tváre, ale tak, aby sme mu nevstupovali do zorného poľa. Ďalšou stimuláciou je dotyk jednej ruky na ramienku dieťatka a druhej ruky na protiľahlom bedre (resp. pri polohe na chrbátiku pri protiľahlej strane zadočku) snažíme sa akoby vyťahovať ruky miernym tlakom od seba.

 Iným stimulačným cvikom je cvik s vatovou tyčinkou namočenou v niečom sladkom, dieťaťu ju priložíme ku kútiku úst a necháme ho nájsť jazýčkom tyčinku, potom ju umiestnime na inú časť pier a opäť počkáme, kým ju jazýček nájde. Tyčinku môžeme dať aj na horné podnebie úst a trénovať tak pohyb jazyka v ústach.

Ďalšou upokojujúcou stimuláciou je priloženie jednej ruky na holý hrudník dieťatka a druhej na jeho hlávku. Na túto stimuláciu si zvykáme, ale myslím, že nám to ide.

Už vieme aj zopár ťahov, ako uvolniť achilovku a vystimulovat chodidielka.

10.2.2013 Sme boli na našom prvom karnevale v centre Liberta v Košiciach, ktorý organizovala naša kamarátka Nikoleta, Marek , Anka s podporou klubu hydrocefalikov(sbah.sk). Maximko bol ten najchutnejšíííí dinosaurus na svete, veď posúďte sami. Ďakujeme všetkým zainteresovaným milým ľuďom za krásny zážitok.

 dino-dino-dinosaurus.jpgimgp1417.jpg

Pár dní po nepodávaní večernej dávky Pyridoxinu sa Maximko opäť začal nezbedne nahlas usmievať tým jeho Anjelskym nákazlivým smiechom, veď posúďte sami:

 

 13.2.2013 nas prieskumnik 

 

Máme nové cviky na valci a v plachte, v podstate staronové, pretože sme ich už cvičili pred vyše rokom, len sme sa k ním vrátili. Maximko sa vďaka cvičeniu opäť rozpohyboval a viac navštevuje kuchyňu, skrinky v nej. Za 5 min vie toho stihnúť naozaj veľa.ísť do sedu, na štyri, hore riťkou na štyri. V kuchyni vyťahuje veci zo šuflíkov. Papká pribinákov 2 na deň, polku párky s chlebíkom, alebo trochu praženice. Je ochotný zjesť mliečny rez, krasant s nugátovou plnkou, ovocie mu moc nechutí, iba raz som ho presvedčila na polku kiwi. Nedýcha čisto, vťahuje a to ho dráždi na kašeľ a napína ho z toho.

Už vyše týždňa je nové aj to, že, keď chce Maximko zjesť niečo čo mám v ruke, je ochotný si pre to ku mne šplhaním prísť, sadne si a čaká na kúsok, ktorý mu vložím do úst. Keď chce ešte jesť chytí ma za ruku.

V postieľke pred spaním sa ešte pohojdá, popretáča a až potom zaspinká krásne bez úľaku! .

15.2.2013 Medzinárodný deň Angelmanovho syndrómu a teda aj deň nášho anjelika Maximka. V tento deň sú v mnohých krajinách organizované pochody za naše deti, aby tým dali ľudia najavo svoju účasť na živote detí s AS a s ich rodinami, clogo-medzinarodneho-dna-as.jpghcú takto podporiť aj finančne prebiehajúci výskum AS.

Keďže mi takýto pochod (zatiaľ) na Slovensku nemáme, chcela by som aspoň takto sa dotknúť tejto problematiky a informovať Vás o našom živote s AS.

Možno aj vo Vašom okolí sú bezradní rodičia, ktorým lekári nevedia pomôcť pri pátraní diagnózy ich dieťatka. Angelmanov syndróm nie je časta diagnóza no má svoje špecifiká. Základné fakty o AS nájdete na našej stránke v časti Angelmanov syndróm, alebo ich môžete zhliadnuť na stránke http://www.angelman.org/understanding-as/facts-about-angelman-syndrome/.

Ak sú medzi Vami aj rodičia na pochybách, upriamujeme Vašu pozornosť aj na stránku http://www.findtheangels.org/. 

Za uplynulý rok sme vypátrali dvoch Anjelikov na Slovensku, už poznáma Anjelika Aďka a Anjelika Nikinka, sú to chlapci od Maximka starší o pár rôčkov a sú to výnimočné bytosti s tým najkrajším najúprimnejším milujúcim srdiečkom, ktoré hovorí za nich viac ako ich ústa.

Týmto ďakujeme, že môžme poznať ich príbehy a spoločne sa podporovať na našich Anjelských cestách životom.

Rada by som deň 15.2.2013 venovala modlitbám za našich Anjelikov aj za všetkých Anjelikov, ktorí prišli tomuto svetu POVEDAŤ tak veľa. Ďakujem všetkým, ktorí sa k nám vo svojich modlitbách v tento deň pridajú.

22.2.2013 Takto Maximko krasne hopá s vystrenými nôžkami a gúľa loptu.

Maximko má cviky na kolienkach, v polohe na štyroch, zo šikmého nízskeho sedu nahor, balancovanie v polosede na ockovej nohe.

Vie sa bleskovo dostať na štyri, aj sa držať na štyroch len jednou rukou zeme. Snaží sa vyliezať z vane, pričom sa dostane na okraj vane a stojí len na okraji chodielka, takto prevesený sleduje, čo mamka robí. Opretí pár sekúnd postojí.

Pred spinkaním si naťahuje slniečkovu zvonkohru od tety Tinky, je usmievavý a prieskumnícky. Na jedenie ho musím stále presviečať. Obednajší spánok už trvá len hodinku. Dýchanie je čistejšie, menej ho napína.

V tento deň sme boli v škôlke. Ako riadneho škôlkara Maximka nevezmú, je to veľký problém, aby dieťatko plienkované bez samostatného spôsobu pohybu sa do škôlky dostalo...kruté, smutné to je, no realitu nezmeníme...

27.2.2013 Má Maximko svoje prvé tejpy na členkoch, aby ich správne držal a nevytáčal. Tejpy sa majú meniť po 4 dňoch a majú byť nosené 3 týždne, aby to malo efekt. Ako fixovať členok sme sa naučili v Liberte.

1.3.2013 Po 4 dňoch cvičenia bol Maximko vyčerpaný, nejedol dosť a bol hore skoro celú noc, až po raňajkách o pol 4tej ráno sa upokojil a zaspinkal. Cez deň papkal trochu viac ako zvyčajne. Na hipoterapii bol veľmi šikovnícky náš trpaslík, krásne vystretý sedel aj sám a Kitinku hojdal, aby cválala rýchlejšie.

Sám od seba si vymyslel novú hru s názvom Schovaj sa do misky, super vtipná hra a čo je najúžasnejšie prišiel na ňu úplne sám!

 Viac ako týždeň sme mali tejpy na nôžkach, aby sa správne zastabilizovali chodidlá. Bolo to s nimi lepšie, len ich nevieme usušiť k mamkinej spokojnosti a nechceme, aby nám Maximko prechladol od nôh, preto to na čas necháme bez tejpov. Tejpovali sme chodidlo a potom aj pätu.

 

fotografia0261.jpg   fotografia0259.jpg

8.3.2013 Sme boli na kontrole v Ba, kontrolné EEG neukázalo epi prejavy, to bola tá najkrajšia

kramare-1marec.jpg

správa. Mení sa nám dávkovanie liekov. Možné nočné ponocovanie môže ovplyvniť aj počet Pyridoxinu, ktorý berie Maximko večer, preto večernú 2dávku máme odstrániť a pridať 1Pyridoxin na obed. Maximko bol pani doktorkou pochválený, ukázal, ako vie preplietať nôžky. Maximkovu nechuť do jedla pretrvávajúcu už vyše roka má za príčinu asi zvýšená dávka Topimarku. Orfiril Long neovplyvňuje chuť do jedla, bolo nám povedané.

Pýtala som sa aj na deficit cholínu, no to sa nijako riešiť nedá, nedá sa doplniť.

Karnozín ako doplnok nám bol schválený a taktiež nám bola odporúčaná škôlka.

18.3.2013 Po necelých dvoch mesiacoch brania Karnozínu a intenzívnejšieho cvičenia, je Maximko spokojnejší, veselší, vie už sedieť aj s rovným chrbátikom, nesklápa sa toľko, blaboce si nové hlásky, opäť hovorí mama, baba, už sa podarilo aj babo, pape a rôzne milé zvuky.

Spánok je chvála Pánu Bohu celkom pekný, síce na obed dlho nespinká, ale v noci je tíško od 20tej do rána do 6tej, potom sa chvíľku pohrá, posmeje, podebatí s hračkami a počká mamku. Stane sa, že na obed nespinká vôbec, vtedy ho nechám hodinku pospinkať mimo režim a ide večer spinkať neskôr.

Sedí pekne aj v obyčajnom kočiku a dvíha v ňom hore nôžky, kýve s nimi veselo.

Dnes ako darček k ockovým meninám Maximko dokonca stál úplne sám držiac sa len zábradlia viac ako 10sekúnd!!!!!!!

Sedenie na nočníčku nám takto krásne ide:

 

fotografia0266.jpg

 

 

Maximko už krásne sedí aj v nákupnom vozíku, aspoň vtedy nevyzeráme ako "iná " rodinka. Veľmi som na Maximka hrdá, ako sa snaží.

20.3.2013 Maximko sa krásne hrá v sede:

 23.3.2013 Taaaakto krásne náš Maximko hopá s rovným chrbátikoma tlieskááá:

imgp1484.jpg     imgp1483.jpg

27.3.2013 Náš usilovný chlapček vydrží byť na štyroch aj 45min s menšou oporou - pridržaním riťky. Aj vo vani sa už dá úplne hravo na štyri. Keď ho z vane vyberám hovorí si ajajajaj... taký je chutný pri tom. Naučil sa aj otvárať ústočka akoby chcel rozprávať, napodobňuje pohyb pier, no zvuk ešte z pusinky nepočuť. Dnes opať si aj pobrnkal na ústočka a použiva aj znak na čistenie zúbkov- vrzganie prštekom po zúbkoch.

Ešte jedno zistenie máme, potvrdilo sa nám, že keď je objem kvapiek Rivotrilu za polkou, tak nemajú až taký účinok a Maximko je z toho nervózny, budí sa v noci a nevie zaspinkať.

28.3.2013 Nas Velkonocny zazrak- Maximko sa odhodlal k stvornozkovaniu:}

 

 

 

4 mesiace užívame Karnozín a sme na tom takto:

(váha 14kg, výška 96cm, obvod hlavičky 46cm, vek 46ty mesiac)

Aktuálny stav z pohybového hľadiska:

Maximko sa pretáča všetkými smermi a rôznymi technikami na bruško a späť, vie sa posadiť, vie sám sedieť krásne na stoličke aj bez klinu, už sa pri tom nepotrebuje pridržiavať ručičkami.V sede vie rotovať dookola, pridržiava sa dlaňami zeme. Vie sa sám dostať do polohy na štyri a to krasne šikovnícky, mali sme aj krásne týždne, kedy Maximko štvornožkoval síce svojím štýlom, ale krásne sám. 28.3.2013 sa Maximko prvy krát odhodlal štvornožkovať sám. Momentálne sa mu do toho nechce, lebo po zapaĺených dasienkach a aftách ošetrovaných ozónom(2x 30eur), bol bez cvičenia. Brával aj injekcie B12, vybrali sme 7 dávok. Po poslednej injekcii a následnom cvičení na druhý deň dostal Maximko svalovicu, kŕče do nožičiek a mal zvýšenú teplotu, preto sme necvičili. Keď nám začal dovoľovať dotknúť sa mu nožičiek, cvičili sme len doma. Momentálne ho už nôžky nebolia, no opäť potrebujú ponaťahovať. Rád sa ťahá na hrazdu vsadenú v zárubni. Veľmi sa teší otváraniu dverí.

Má lepšiu všímavosť a pozornosť.

Rád hovorí MaMa;} Brnká, naučil sa fúkať a hovorí ppppuu. 

Je zvedavý, keď k nám niekto príde.

Vo vani sa dostane rýchlo na kolienka a chce vyliezať von. Stalo sa nám, že sa odplazil do kúpelne a tam sa postavil sám k vani! Stál síce na palcoch ohnutých, ale to, že sa postavil sám je úžasné. Bol to kúzelný okamih.

Na štyri sa vie dostať aj v spacom vaku, nerobí mu to problém, stačí, že to chce. Keď len na kolienkach a držíme ho za ruky, tak vie poťahovať kolienka na striedačku. Pri klavíri vie postáť s miernou oporou bedier aj 15min. Za hračkami ide cielene. Skúšame trochu aj chôdzu a nôžky krásne Maximko prekladá i keď nie je úplne vzpriamený pritom.

Maximko má rád tyčinky, vie zamerať tyčinku a ísť za ňou, zobrať si ju do ručičky a dať do úst. Po B12 nám ako tak ide jedenie, papkáme ovocie, zeleninu, mäsko, hranolky, zemiaky. Ryža nie je zaujímavá, lebo sa nedá jesť z mamkinej ruky.Pár krát si už podržal fľašu aj v sede.


 Aktuálny stav  z hľadiska mentálneho vývoja:

Maximko sa v domácom prostredí vie pekne zahrať s bratrančekom aj sesterničkou. Aj ich už učil štvornožkovať. Na návšteve, kde sú jašivé deti je nervózny a mrmká, kde je pokojne, tak tam nemá problém byť. 

Hryzenie je na tom lepšie, už máme menej kúsancov. Rád posiela pusinky a úsmevčeky, vie sa vyslovene beťársky smiať, keď je spokojný.

Papká na Ariske bez klinu. Papká 5krát denne. Vonku chodíme s obyčajným buggy kočíkom, Maximko v ňom pekne sedí, hoci už mu začína byť malý.

Na hipoterapii vie krásne hopať na Kity aj sám, len ho po bokoch istíme, ak by náhodou niečo. Keď ide Kity pomaly, Maximko ju hojdá.

Spinkať chodí o 19:30 a ráno ideme raňajkovať okolo pol ôsmej. Maximko sa v noci budí, ocko ho chodí kontrolovať a keď je spokojný, len sa smeje a niečo si mrmká. Na spinkanie chce dve dudky. Spinká na boku, väčšinou na ľavom.

Keď mal zvýšenú teplotu, prišli aj úľaky. 25. 4. 2013 mal 15 úľakov, o deň na to 10 úľakov a teplotu 38,5°C. Po poklese teploty úľaky nie sú.

Rozumie slovám: dudka, mama, ocko, baba, dede, čajík, vodička, spinkať, otočka, jogurtík, papať, svetlo, liečik, nie, nesmieš, ručičku daj, vezmi si, hopi, ťahaj nôžku, pusa, tlieskať, ideme von, štrngať(bucjne 2 hračky o seba), dvere, počúvaj(spozornie), cvičiť, poď bobrík, klavír, pesnička, tyčinka, cukrík...

Ak si niečo neželá rukou to odtláča preč.

Sedí na nočníčku, no nekaká sám i naďalej.

Stále rád otvára mrazničku, skrinky, vyťahuje zásuvky, šplhá sa za práčkou svojou láskou velikou.

V kostole už nepoužívame cumlík len chrústame tyčinky.

3.4.2013 Maximko nám už 6ty deň málo čo spapká. Včera nejedol nič, len pil osladený čajík. Trápia ho zapálené ďasienka a afty. Začali sme to liečiť orálnym gélom Kamistad senzitiv, Gencianovou violeťou a roztokom z 2 tabliet Entizolu v 50ml prevarenej studenej vode. Vyráštičky má Maximko aj okolo pusinky a na perách. Dva dni mal aj hnačky a vracanie, zvýšená teplota bola do 38C. Dnes ideme skúsiť aplikovať ozón na afty. Počas týchto dní sme zvýšili dávku Pyridoxinu na 2 tablety na obed.

5.4.2013 Maximko telefonuje Velkonočnou poštou;) Už sa nám trochu afty vyliečili, ale ešte to potrebuje pár dní, kým bude Maximko papkať.Máme za sebou dve ošetrenia ozónom, Maximko pri tom veľmi plakal, lebo mu to bolo nepríjemné a ďasienka tak krvácali. ..

imgp1496.jpg

15.4.2013 Maximko je už vďaka Bohu zdravulinky a už aj trénuje. Konečne sme sa dočkali slniečka a takto bicyklujeme;) 

 22.4.2013 Maximko je fešák ostrihaný a hovorí ba ba, vid video;)

Aktuálne video z vane=máj 2013

 

16.5.2013 Maximko prieskumníkuje a snaží sa rozprávať. To je ten najkrajší mamkáčik na svete;) ... mama ma.... ;)

30.5.2013-27.6.2013 absolvoval Maximko náš kvietok kúpeľný pobyt v ŠLÚ Marína v Kováčovej

Na liečbu sme nastúpili zdravučkí, vyspinkaní a plní síl. Maximko už pri vstupnej prehliadke u našej rehabilitačnej pani Danky ukázal svoje huncútstva, ako sa vie dostať do sedu, na štyri, ako štvornožkuje, kľačí. Ako procedúrky sme mali plávanie v rehabilitačnom bazéne, termálny kúpeľ, perličku, každodenné cvičenie, liečbu prácou, neskôr aj motomel, snoezelen.

 

kovacova-3.jpg kovacova-6.jpg

 Tento rok sme už nebudili Maximka, keď včase niektorej procedúry spinkal a spravili sme dobre. Tým, že v noci veľa nenaspinkal, tak potreboval cez deň nabrať síl. Najskôr sme skúsili spinkanie v cestovnej postieľke, ale to nešlo. Tak sme spojili veľké postele a Maximko mal viac miesta. Budil sa okolo tretej ráno a nevedel zaspinkať, tak sme sa v noci hrali a prechádzali, aby sme nebudili celé oddelenie so žé deťuchami. Keď sme nechali Maximka spinkať bez spacieho vaku, spánok sa zlepšil, aj keď sa zobudil, dokázal po chvíľke usnúť sám. Skúsili sme aj vysadiť polku Melatonínu večer, no nebolo to dobré, pretože dlho nevedel usnúť a potom bol z toho vyvedený z rovnováhy. Takže máme dôkaz o tom, že Melatonín nám je osožný ba priam si myslím, že tým, že pekne zaspinká rýchlo vyhne sa mnohým úľakom. Počas liečenia sme pozorovali aj pár krát úľaky, ale už je to myslím v poriadku.

 

kovacova-5.jpgkovacova-4.jpg

Čo sa týka procedúr, cvičenie nám šlo kedy ako, podľa toho, ako bol Maximko vyspinkaný, no nemal veľmi priestor na hru a voľný pohyb, preto štvornožkovanie ustalo a už sa mu do toho nechcelo. Buď bol v posteli, alebo sedel v kočíku alebo v stoličke. Myslím, že cvičenie bolo také udržiavace svaly v činnosti, no chýbala nám motivácia domáceho prostredia, tá robí s Maximkom divy.Ale, čo sa určite zlepšilo je zrakové vnímanie, tááááákto vytáčal Maximko hlávku za každým dievčaťom, čo šlo po chodbe. Pozdravujeme tetu Danku.

Plávanie Maximko veľmô ľúbi, zo začiatku sa bál plávať sám v kolese. Minulý rok mu to už tak krásne šlo, ale tým, že v zime veľa neplával, zabudol na to. Pomaličky sa osmeľoval a teraz už je sám v kolese a opäť skúša plávať, veríme, že to ešte v toto leto doženieme.

Perličku a termálnu vaňu si užíval, lebo tam nebola tak horúca voda ako v Hubarte, nema rád horúci kúpeľ ani parafínové zábaly.

 

kovacova-2.jpg

Páčilo sa mu aj na Liečbe prácou, kde pravidelne robil krásny neporiadok. Šlo mu vyťahovanie lega z podložky, rozkladanie poskladaných legokociek dohora aj do strán, hra s tlačidlami rôznych princípov, aj maľba prstovými farbami.

Po prvom týždni nám Maximko prechladol, tak sme 10 dní bojovali so soplíkmi, ani tento rok nás to neobišlo. Veď niet sa čo čudovať pršalo a bolo chladno, kopec deti bolo chorých po oddeleniach.

Papkanie nám už šlo celkom pekne, asi to bolo aj tými 7 injekciami B12tok vybranými pred kúpeľnou liečbou. Papkal v cestovnej stoličke, na ktorej sa veľmi rád hojdá. Papkal ráno chlebík, potom obedoval pekne másko s prílohou, alebo polievku s chlebíkom, večere zjedol skoro všetky a potom sme jedli ešte pribináčka alebo jogurt.

na-stolicke.jpg

9.6.2013 Takto Maximko testuje bezpečnosť stoličky pre deti;) 

 

Boli sme opäť na oddelení A1 a tento rok už tam nebol ani koberec na hranie, ozaj sa nemal Maximko kde hrať, tak sme boli len na izbe, kým sme boli chorí.

Kúpať je Maximko zvyknutý pred spinkaním, tak sme museli každý večer vystáť frontu s deťmi, aby sme sa dostali do kúpeľne. Ozaj jedna kúpeľňa s vaňou a 2 sprchovacími kútmi je na vyše 60 ľudí málo...

Ale chodievali sme aj na výlety, do Banskej Bystrice, Zvolena, na Stare Hory, do Banskej Štiavnice;} Priložíme fotky do albumu. Aby sme mali zmenu a neboli len na izbe.

 

s-mamkou-pred-marinou.jpgstare-hory.jpg

Chceli sme aj dať predpísať Maximkovi topánočky, keďže vytáča nesprávne chodidlá a nechce na nich stáť asi z neistoty. No nedá sa, aby boli pomôcky predpísané počas ústavnej starostlivosti, tak sme to vyriešili až po návrate domov.

Boli sme raz aj v škôlke, ale ani v tejto škôlke nie sú prispôsobení venovať sa tým deťom, ktoré to najviac potrebujú. Hrala som sa s Maximkom len ja a aj, keď pani učiteľky nám dali hračky, prioritne sa aj tu, ako všade, venujú deťom, ktoré sú samostatné...Čím sme opäť hoci nechtiac pocítili, že škôlka nie je pre nás...Aj, keď má Maximko deti rád, rád ich počúva, sleduje.

Počas liečenia sme mali aj množstvo kúzelných momentov, jedným z tých neopakovateľných je Maximkov prvý náznak slovíčka OCKO a Maximkova prvá veta: "Daj pupo! "   ....prekrááásna Nezbedník náš sa naučil balancovať na nočníku na matraci

 kovacova-1.jpg

 Mali sme aj konzultácie s pani doktorkou špec. pedagogičkou. Boli tri, no len na jednej boli aj moji chlapci, keďže počas dvoch ďalších ich premohol spánok. Rada sa dozvedám nové poznatky z praxe, na teóriu je u nás ocko. Veľmi ma potešil prístup pani doktorky, to ako sa snaží dôverovať deťom a ich rodičom a nie diagnózam. Diagnózy sú obmedzením a pozeraním cez prsty, to, čo dieťa dokáže v prostredí, v ktorom sa cíti v bezpečí prezradí omnoho viac. Opäť som sa ubezpečila v tom, že z chvíľky, ktorú lekár, či iný odborník strávi s Maximko si nespraví dostatočný prehľad o jeho schopnostiach a že v tom je naša stránka nenahraditeľná, aby na vlastné oči videli, čo Maximko dokáže. Tento rok sme nedostali žiadne vyhodnotenie jeho schopnosti, čo beriem tiež pozitívne. Nie je to nezáujmom o naše dieťa, ale pochopením, že žiaden graf Maximkových daností, schopností, spôsobilostí nás ďalej neposunie. Dopredu nás povedie len správna motivácia, stimulácia a všetko to, čo rodičia robia, keď ľúbia svoje dieťa bez hraníc a bez obáv. 

Každý deň som Maximko môj vďačná Pánu Bohu za to, že ťa smiem ľúbiť.

A aj keď mi je ťažko odpovedať na otázky okolia, ktoré nerozumie, že ešte nechodíš, nerozprávaš, že nevyskúšame to či ono, chcem ti povedať, že ti verím a že nikomu nedovolím ničiť ti tvoj krásny nevinný svet a budem ťa ochraňovať dňom nocou...

2.7.2013 Ooo, čo to, už má Maximuško 4 rôčky nezbednícke

imgp2065.jpg

Pre naše slniečko nezbednícke ľúbené vymysleli sme Maximkovi piesničky na celý deň:

Ráno: 1) Slniečko sa zobudilo, popreťahovalo kosti, za mrak hlávku vystrčilo, usmialo sa od radosti...

Pozerá sa slnko naše, čo sa stalo, čo sa deje, všade deti radosť majú a Maximko sa len smeje...

2) Čo že je to pre mamičku spraviť dobrú praženičku,

do re mi fa sola sol, masť cibuľka vajcia soľ.

3) Maličký som, húsky pasiem, tancoval ja by som až sa trasiem, tancoval ja by som až sa trasiem...

Obed: 1) Ja som malý hroch, jem z tanierov troch, je to iba trocha, pre malého hrocha.

2) Tancoval Maximko s mamkou na tom kopci hrboľatom, tak si oni tancovali, pusinky si vymieňali, tak si oni tancovali, pusinky si vymieňali. Tancoval Maximko s ockom na tom kopci hrboľatom, tak si oni tancovali, nôžky sa im preplietali.

3) Lienka Lenka stratila z kabátika bodku, teraz plače nevie kam sa odkotúľala, večer má prísť fotograf urobiť jej fotku, práve táto bodka jej tak veľmi pristala...Našťastie má kamarátov tisíc mravčekov, vybrali sa hľadať bodku všade navôkol...Lenka Lenka neplače, našli bodku mravce v školskej taške v páňísanke malej Aničky. Nikto nesmie z úlohy zobrať bodku kam chce a Anička mala vždy len samé jedničky. A tá bodka za vetou tak veľmi chýbala až Anička prvú dvojku včera dostala...

Večer: 1) Volajú ma Maximuško, lebo chutné bruško mám, huncút som a rád sa hrám, s humorom je predsa fuška, všetky deti rád ja mám, to je heslo Maximuška...

2) Bola raz jedna malá hviezdička o nej je táto pekná pesnička...

3) Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

Maximko, moje malé všetko má už 4 rôčky a svoj prvý meter, už je veĺký chlap a preto nosí len jednu ponožku. Neviem, čo to, ale tak sa rozhodol, že bude si vyzúvať pravú ponožku a cmúľať ju, asi nejaká nová móda. Tak krásne vie byť na štyroch, aj sa pohybuje do strán na kolienkach, aj sa vie zahrať na štyroch aj na brušku, keď sa opiera len jednou ručičkou o zem. Na spapkanie je, ham. Má veľmi rád prechádzky, krásne sedí v kočíku a obzerá si svet. Keď prichádzame domov od radosti sa chichúňa. Papká v cestovnej stoličke k mamkinej spokojnosti. Je už z neho beťár riadny. Naučil sa zatláčať hračke korytnačke hlavičku, čo je veľký pokrok, pretože na to prišiel, že sa to takto robí a už bez korytnačky ani jesť nechce. Už pekne rozlišuje, keď hovorím o ockovi o babke o krstnej, že kto je kto. Vie o čom je reč .

Maximko ma rád knihy, rozprávanie rozprávok, pravdaže pesničky a predstavte si, že opäť si spomenul na točky otočky a krásne si pláva v bazéne s obrovskou radosťou a vískaním.

 

imgp2154.jpg

 

 Ešte malá ukážka toho, aký je náš chlapček chutnýýýýýýýýýýý!

18.7.2013 Dnes bol Maximko naše všetko radostné, tááááky užasnýýý, no na pusinkovanie len . Sa krásne hral, obzeral, bol prieskumnícky, ušiel mamke nie raz, snažil sa povedať Ahoj...teda Aaaaoooo...;}  Krásne stál na ihrisku vyše 2 minútky s oporou o ramienka a chrbátik, veselo sa chichúňal a aj ponožku si vycmúľal opäť, spapkal plný tanier mamkinej cuketovej polievočky s celým krajcom chlebíka, tancoval s mamkou, hral sa krásne...Skúsili sme aj novú formu zrakovej stimulácie: Bola som celá v čiernom a hrala som sa so žltým telefónom, Maximko hneď za mnou dorazil plazením a veľmi sa tešil, bolo vidno, že mu ten kontrast farieb robí radosť, pretože vidí hračku.

Krásne bol aj Maximko na štyroch s roztvorenou dlaňou a uvolnenými prštekmi, vytáčal sa do strán a stačí mu sa držať len na jednej ručke a s druhou skúmať hračky:

na-styroch.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Malá ukážka chichúnika: 

Začiatkom septembra nám kuriér priniesol postláčanú, zdeformovanú škatuľu od Protetiky a tam boli naše sandálky na mieru s vyvýšenou klenbou. Veľmi sme sa na ne tešili, no o to viac sme boli potom sklamaní, možno niekomu vyhovujú takéto topánočky, no nám nie. Podľa nášho názoru sú tvrdé a neohybné, úprimne ja by som v nich chodiť nechcela, preto ich ani Maximkovi nedávam. Používame stále sandálky klasické tiež od Protetiky, ale nie sú na mieru, sú oveľa prispôsobivejšie nôžke a mäkšie na nôžku. Sú odfotené v časti Naše pomôcky.

Máme aj ortézy na státie, tie sú ako dlahy z plastu. Formujú členky do správnych polôh. Maximka na nich najviac zaujali suché zipsy.

 

imgp2242.jpg

Maximko sa naučil krajšie štvornožkovať, ťahá sa na nábytok, načahuje sa za šuflíkmi, hrá sa s rádiom, vyťahovanie CDečiek je top aktivita.

15.9.2013 Akcia zapni si rozprávku úvodný predhovor sme požuli už tisíckrát a nedočkali sme sa doposiaľ ani konca prvej rozprávky, Maximkovi to skrátka nedá...

imgp2399.jpg imgp2398.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

imgp2397.jpg

 

 

 

 

 

 

imgp2396.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S papkaním je to stále boj, veď posúďte sami, čo všetko na mamku dimgp2344.jpgieťa skúša:

 

imgp2349.jpg

 

 imgp2346.jpg

imgp2348.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

19.9.2013 Maximko už krásne ide po štyroch, aj sám má túto polohu rád. Našiel záľúbenie v zapínaní a vypínaní rádia a spúšťaní CD, aj hodiny sa s tým vie hrať. Cvičíme státie a celkom nám to ide, hoci sa ešte Maximko bojí stáť sám. V sede je už oveľa istejší a vééééľa víska a snaží sa melodicky napodobňovať vety, hoci isteže to slová v pravom zmysle slova nie sú. Prekonali sme ďalší zápal ďasienok a preto Maximko berie B-complex a sirup Imunoglukan na imunitu. Zvýšila sa nám aj ranná dávka liekov Orfiril Long o pätinu, teda o 10 guľôčok. Snáď to bude už posledné zvýšenie liekov... Chôdza nám ešte neide, Maximko by už aj chcel ísť do všetkých strán len nôžky sú ako prilepené k zemi...

imgp2417.jpgimgp2409.jpg

      imgp2415.jpg   

 

27.9.2013 Maximko objavuje svet v stoji, veľmi sa z toho teší, aj omnoho viac si štebotá, víska, hovorí nene s krásnou mimikou Maximko už sám chce stáť a krásne sa obzerá v stoji, všetko chce hneď dočiahnuť. Aby prekonal svoj strach z neistoty má na chodáku priviazaný mamkin opasok, aby mal pocit, že nie je stratený v priestore. Stoj trénujeme všade, kde príde, na tréning používame aj náš chodák Crocodile, viď video:

Neviem sa vynadivat na nášho stojaceho chlapčeka, vďaka Bohu za všetky zázraky, ktorými nás obdarúva.

1.10.2013 Najkrajšia novôtka na svete, ani sa nedá opísať ako ma napĺňa pohľad na nášho stojateľa úúúúžasnééého

1.10.2013 Malá ukážka ako sa Maximko posadí rovno z ľahu:

11.11.2013 Maximko objavil čaro zásuviek a taaakto svižne sa s nimi hrá, už aj pár krát regal zmenil svoj smer, ale nevadíí, hlavne, že trénujeme

 13.11.2013 Maximko vie ako robí autíčko, prechutnícky sa mu pri tom nafukujú líčka a už sedí ako veľkáč,však?

 

 16.12.2013 Maximko sa učí sám sa hojdať a krásne držať chrbátik...

Ešte pred Vianocami sa nám podarilo dať spraviť dynamické ortézy slúžiace ako opora členkov pri chôdzi. Sú celé z plastu a nemajú ani podrážku, preto je potrebné nájsť vhodnú obuv, do ktorej sa vojdú. Keďže štandardne sú ortézy aj z vnútornej strany len kus plastu, musela som nám vypýtať aspoň tenkú vnútornú stelku na časť pre chodidielko. Neviem kto by chcel stáť na kuse plastu...

 

imgp2788.jpg  imgp2787.jpg

Po troške si na ne zvykáme, ale stále nám ide lepšie chôdza v zimných topánkach ako v ortézach. Nôžky sa ešte krížia, ale, že Maximko chce kráčať, to je najviac.

A už hurááá na Mikuláča a Vianoce. Tohtoročného Mikuláša sme boli aj v škôlke pri detičkách. Podarilo sa nám, že nás prijali do jedného zariadenia, kde je Maximko aspoň na pár hodín v kolektíve detičiek.

 

imgp2700.jpg

Želáme všetkým našim milým priaznivcom a podporovateľom, ktorí sa za Maximka spolu s nami modlia, ktorí nás tešia svojimi návštevami, úsmevmi na ulici, ktorí nás podporujú finančne, či už prostredníctvom darovania svojich 2percent alebo príspevkom v našej verejnej zbierke, resp. priamo na účet Maximko n.f., aby ste mali požehnané sviatky, plné pokoja, radosti, zdravíčka a dobrého pocitu, že ste opäť aj tento rok niekoho urobili šťastnejším.

 

Lebo nás ste spravili šťastnejšími a preto vám zo ďakujeme, Maximko s rodičmi.

 

Rok 2013 bol pre nás zázračným. Maximko sa v ňom naučil štvornožkovať, oveľa krajšie sedí, je pozornejsí, hrá sa krásne s hračkami, menej slintá, dokáže sa dostať sám na kolienka a na kolienkach sa aj hrať. Dokáže sa sám vytiahnuť do stoja, hoci ešte pri tom stojí len na palcoch. Naučil sa pomáhať nám pri obliekaní, prevlieka ručičky, vyťahuje hlávku svoju krááásnu kučierkovskú. Naučil sa dokonca za pomoci kráčať a pritom vie byť vystretý. Sme nesmierne vďační Pánu Bohu za všetky Jeho dary nám dané. Maximka sa dá len ľúbiť, ľúbiť stále viac a viac, inak to proste neide.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.