Choď na obsah Choď na menu
 

 


Pomôcky

Pomôcky zakúpené v roku 2014 s pomocou našich darcov 2percent daní, za čo vám srdečne aj touto cestou ďakujeme:

10850652_889793471038841_607429068_n.jpg

1(2014) špeciálna interiérová stolička Nandu, ktorú Maximko používa v škôlke, vďaka nej môže sedieť pri svojich spolužiakoch za jedným stolomwink Na fotke s Maximkovou kamarátkou učiteľkou tetou Luckou počas vianočného programu.

 

 

 

 

 

 

 

10301542_873060096045512_194879384657319771_n.jpg

2(2014) toaletná stolička Flemingo, ktorú je možné nasadiť na každú WC misu, síce váži okolo 10kg, ale hlavné je, že je stabilná a plní svoj účel, ako Maximka odúčať od plienok a popritom sa aj stihneme napapaťlaugh

 

 

 

 

 

 

 

imgp3300.jpg

3(2014) dynamické ortézy a papučky na zimu, aby sme mohli Maximka prenášať po vonku, bez vyzúvania ortéz. Papučky nám šili na mieru z ovčieho rúna (runoshop.sk)

 

 

 

 

photo-on-22-12-14-at-12.57--2.jpg

imgp3291.jpg

4(2014) podsedák a opierka na stoličku z Dánska

 

 

 

 

Kvôli cvičeniu v domácom prostredí sme museli z detskej izby spraviť telocvičňu. Najprv sme potrebovali veľký rehabilitačný stôl kvôli cvičeniu Vojtovou metódou.

Keď sme prešli na Bobath, nakúpili sme fitlopty potrebných priemerov. Neskôr sme potrebovali valec, no žiaľ, ten ktorý sme si dali spraviť je mäkký a nie veľmi vhodný na cvičenie. Ale zatiaľ nám stačí. {Po čase som narazila na stránku s valcami (http://www.excorde.cz/calounictvi-a-truhlarstvi/rehabilitacni-valce/)

 valec.jpg

Po valci sme potrebovali lavicu na cvičenie, ale nahradili sme ju rehabilitačným stolom v jeho najnižšej polohe.

Čoskoro by sme mali mať hotové aj rebriny, pri ktorých už máme kopec cvikov. V roku 2012 sú hotové.

 

rebriny.jpg

Na papkanie a presun po byte používame stoličku Aris, o ktorú sme žiadali v zdravotnej poisťovni. Je to špeciálne upravená stolička, pre detičky, ktoré ešte nevedia samé sedieť.

pomocky-1.jpg

Z klasických kočíkov Maximko rýchlo vyrástol a bol problém nájsť niečo rozumné, v čom by sme sa pohybovali vonku. Preto sme požiadali o zdravotnícky kočík našu zdravotnú poisťovňu. Vybrali sme si kočík Ben 4, od Rehy, popravde nebolo z čoho vyberať.

 

pomocky-2.jpg

 Tento kočík, hoci je zdravotnícky, nie je dostatočne premyslene navrhnutý potrebám detí s DMO. Jediné plus na ňom je klin. Ale Maximko sa v ňom nakláňal do strán a udieral si hlavičku raz o pravý rám, raz o ľavý rám. Takže sme tento kočík používať nemohli.

 

pomocky-3.jpg

Nemali sme na výber a museli sme zakúpiť hriešne drahý špeciálne upravený kočík, ktorý bol Maximkovi vhodný a pohodlný. S finančnou podporou našej rodiny sme kúpili kočík Stingray od R82, zastúpení sú najbližšie v Čechách. Nerozumiem, kto môže s čistým svedomím takto zarábať na detičkách, ktoré na výber nemajú... 

imgp9116.jpg

Keďže sa nám ozvalo viacero mamičiek so záujmom o tento kočík, doplním k nemu naše postrehy a skúsenosti s firmou R82(pre pani Evku B., Luciu B.,Ivanku H. a všetky maminky a oteckov, ktoré zháňajú informácie o kočíku pre svoje milované dietky):

My mame tento kocik velkost 2 od Maximkovych cca 2,5 rokov. Kocik sme si pravdaže museli hradiť svojpomocne, keďže nárok na kompenzáciu tejto pomôcky z UPSVaR je až od 3 rokov veku dieťatka. Keďže sme chceli predísť problémom s jeho chrbticou, nemohli sme dlhšie čakať.  Kocik je super v tom, ze sa da nastavit sedadlo tak, ze na dieta vidite bez toho, aby ste museli celu sedacku vyberat aj s dietatom a potom ju nacvakovali opacne. Ma svoj system, ze sa len prehodi rucka a cela sedacka sa otoci v smere sipky na rukovati. Striesku ma tiez velmi dobru, lebo sa da sklopit az po tie opierky ruk a tym nepotrebujete ani plastenku do dazda, snehu. Nanoznik sme kupili od Emitexu, doplnky ku kociku Stingray su prehnane drahe.
Da sa v nom nastavit hlbka sedu, sirka sedu, vyska operadla chrbta, da sa kupit opierka hlavy- ten vankusik pod hlavou. Je dost tazky tento kocik, ako vsetky rehabilitacne, ale manipuluje sa s nim lahko, my mame vpredu male otocne kolieska a vdaka nim sa otaca do stran aj na malej ploche. Je polohovatelny, v zmysle, ze sa sedacka da zaklonit dozadu v  asi 4 roznych uhloch. Rukovat je vysuvacia do 3 poloh. Som s nim velmi spokojna, podla mna je najlepsi na trhu, i ked ma aj svoje muchy. V zime po snehu kasovitom sa s nim ist neda, to ho tlacime obaja s manzelom, ako s pluhom, keby sme isli;) ale tak nie je na velky sneh stavany. Inak je aj odpruzeny, tak aj po hrboloch sa ide fajn. 
A teraz cena  vratane nasich doplnkov, bocnice, postranne opierky, madlo, strieska, vesticka, klin, vankusik pod hlavu, kosik 3100€ pred zlavou, nam nan dali peknu zlavu vdaka Bohu.
Ak mate niekto zaujem tiez o tento kocik pre svoje dietatko, mozete poziadat predajcu o predbeznu kalkulaciu a urcite si ho najskor skuste aj doma, nech vam ho pridu predviest.
Je to prvy kocik, v ktorom som mohla spokojne povedat, ze si v nom Maximko nenici chrbticu, co je dost podstatne. 
Inak, sa nam stalo, ze sa zasekovala rukovat a priniesli nam komplet novy podvozok a ten s pokazenou rukovatou si vzali.
Co sa tyka skladania... da sa zlozit len podvozok. Sedacka v aute zabera dost miesta. Vrav v Cechach vyuzivaju sedacku Stingray aj ako autosedacku, ale to podla mna nie je bezpecne, my to nerobime. A myslim, ze sa da kupit aj podvozok s kolieskami k tej sedacke, ze je to potom interierova stolicka. 
Porovnanie s Kimbou: Skusali sme aj Kimbu, ale Stingray ma uzasnu striesku, sklopi sa az po kolena dietatka, co u Kimby bola strieska len tak proti slnku a do dazda bolo potrebne mat prsiplast. Tiez je vyhodou, ze ak chcete na dietatko vidiet alebo ho otocit smerom opacnym nemusite dvihat celu sedacku s dietatom, len otocite rukovat a potom podvozok v smere sipky. U Kimby sa musela dvihat cela sedacka aj s dietatom az potom sa dalo otocit.
Ak budete mat niekto otazku ohladne nejakej nasej pomocky, rada pomozem, doplnim info, mozete pisat priamo na stranku komentar(dole pod clankom).

 Doplnky ku kočíku Stingray podľa našich predstáv:

imgp2615.jpg

imgp2614.jpg

imgp2613.jpg

Tieto doplnky, fusak na mieru, tasku, rukavniky a potah na madlo nam sikovna sikovna pani krajcirka, ktoru sme oslovili cez internet, konkretne cez stranku sashe.sk, kde ma nick konvalinka. Deti si zaslúžia veselé farby vôkol seba. Ďakujeme konvalinka za úúúúžasný set doplnkov k nášmu kočíku.

 

Začiatkom leta 2012 sa nám podarilo niečo skvelé. Za pomoci príspevku z ÚPSVaR a vďaka internotovému obchodu http://shop.rodinka.sk/ sme zadovážili pre Maximka vhodnú autosedačku. Ide o špeciálne upravenú autosedačku s otočným adaptérom.

RECARO - REHA - MONZA.

Maximko v nej konečne dobre sedí

Pripútaný ako riadny pilot.

         autosedacka-1.jpgautosedacka-2.jpg

K zástupu našich pomôcok sa v roku 2012 pridala jedna veľmi veľká, veľmi potrebná a dôležitá pomôcka a to bezpečná postieľka pre nášho Anjelika. Keďže detičky s Angelmanom v noci nespinkajú potrebujú svoj bezpečný priestor, kde sa hrajú, kým rodičia si trochu oddýchnu. S realizáciou tohto nášho sna nám pomáhal jeden šikovný pán stolár z Oravy a naša obľúbená teta maliarka Gabika. Zo vám ďakujeme!

           postielka-1.jpg postielka-2.jpg

postielka3.jpg

Od augusta 2012 máme novú pomôcku okuliarky Aktive Flexi model 15630 na vek od 4 rôčkov, lebo tie menšie nám boli malinké. ..

 

okuliarky-2.jpg

9.10.2012 v tento deň Maximkovi priviezli jeho chodáčik, volá sa Crocodile.

Je od firmy R82.  Veľmi sa mu tešíme. Mohli sme si ho dovoliť vďaka našim vzácnym darcom 2%, ktorí neváhali a poukázali svoje percentá na účet Aktívneho vozíka a tým nám. Touto formou vám všetkým Ďakujeme!

Tento chodák je typovo iný, ako sme pôvodne chceli, ale považujeme ho po porade s odborníkmi za vhodnejší. Ak by mal chodák veľa oporných bodov, Maximko by na ňom len visel a sám nestál. Preto sme zvolili typ chodáka jednoduchší, no stabilný a umožňujúci pohyb do všetkých smerov.

Maximko momentálne krôčky nerobí,ale môžeme na ňom trénovať niečo iné, nie menej dôležité smerujúce k našej vysnívanej chôdzi.

Držte nám prsty a opäť prosíme o vrúcne modlitby za nášho anjelika, aby sa nebál a mal dostatok síl kráčať vpred!  

imgp0950.jpg

Po roku dopĺňame naše pokroky s chodítkom Crocodile. Ako Maximko trénuje:

Ako čas ubieha, skúšame chodák Crocodile na rôzne aktivity. Maximko v ňom rád stojí.

imgp2443.jpg imgp2437.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Novembri 2013 sme si zapožičali na skúšku aj chodák Mustang od firmy R82, keďže už Maximko sa ťahá sám do stoja a vie chvíľku postáť držiac sa rukami nábytku. No Maximko nemá rád stiesnenosť, ktorú v ňom vyvoláva polstrovaný kruh slúžiaci k stabilizácii dieťaťa v stoji v oblasti bokov.

Vonku sa nám podarilo, aby v ňom Maximko chvíľku kráčal, no nie je to pomôcka vhodná pre nás. Pravdaže, ak by v ňom chcel byť bolo by to uľahčenie práce nás rodičov s Maximkom v stoji, no nechceme Maximka do ničoho tlačiť. Aj na chôdzu musí dieťa dozrieť, pomôckami to neurýchlime. Ba dokonca si myslím, že pri detičkách, ktoré samé nevykonávajú nejakú činnosť im zábavnú v nejakej pomôcke, tak že tá pomôcka nemá pre ne význam. Nemôžu v nej byť dlhší čas.

Na chodáku Mustang sa mi veľmi páči jeho stabilita, je fest ťažký, čo zabezpečí, že pevne stoji, ak mu kolieska zaaretujete a dieťa je v stoji v bezpečí. Má veľmi pekne premyslené kolieska a spôsob ich aretácie, brzdenia. Páčia sa mi aj pásy okolo členkov, ktoré slúžia na to, aby detičky nechodili do X a nemotkali sa im nôžky jedna o druhú. Čo sa týka časti medzinožnej, tá u nás tiež nie je výhodou, pretože si na ňu Maximko automaticky sadá. Je prirodzené, že ked deti majú možnosť na niečo si sadnút, tak už ich snaha chodiť je fuč. Preto si myslím, že táto časť chodáku Mustang je vhodná skôr pre detičky, ktoré samé chápu význam chôdze a toho, že ísť dopredu sa dá len , keď stoja.

V tomto Novembrovom období testujeme aj stoličku Nandu. Tej sme našli kopec uplatnení pri našich hrách. Je stabilná a udrží Maximka na mieste i keď sa celý napne a povystiera sa pri nejakom rozrušení. Trénujeme na nej vstávanie zo sedu do stoja a späť.

imgp2505.jpgimgp2504.jpgimgp2490.jpgimgp2491.jpg

Maximko na nej rád sedí aj pri hre na varhany . Chceli by sme k nej skúsiť aj stolček. A ešte musíme premyslieť spôsob uchytenia Maximka nejako okolo stehienok, aby pri napínaní sa z nej neskĺzol na zem.

imgp2572.jpgimgp2570.jpg

imgp2608.jpgimgp2607.jpgimgp2605.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J

 

 

Ako ďalšiu pomôcku sme Maximkovi vybrali prísavné loptičky z kategórie špeciálne pomôcky. Maximko sa bojí toho materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale snažíme sa na to privyknúť. Trénujeme na nich úchop, manipuláciu s predmetmi. Môžu sa prisať na sklo, fitloptu, no my ich prichytávame na misku.

Jednou z mála výhod Maximkových diagnóz je nárok na predpis plienok. Plienky predpisuje raz za pol rok neurológ, urológ alebo iný odborný lekár a na základe tohto predpisu nám každý mesiac predpíše pediatrička poukaz na plienky. V súčastnosti (január 2013) ide o plienky v hodnote 55,32€. Najskôr sme brali plienky Fixies, ale teraz sme skôr za Pampers plienky. Vyjde ich 3x56kusov na mesiac.

V júli 2013 sme sa konečne dopracovali k predpisu našich prvých ortopedických topánočiek. Maximko náš kvietok vytáča veľmi chodidielka do vnútra a preto už pár rokov sa snažím mu nájsť vhodnú obuv. Tie obrovské ťažké topánky=bagandže, ktoré sú bežne dostupné sú podľa mňa nie pomôckou, ale prekážkou chôdze. Roky sme žili v tom, že ortopedické topánky sa ani predpísať nedajú, takýmito dezinformáciami nás krmili...A pritom má Maximko nárok na predpis topánočiek dva krát do roka, doplatok na každé je 16,60eura, platí sa pri objednaní a vymeraní topánok na mieru. Až v Banskej Bystrici nám poradila milá pani, ktorá topánky vymeriava pre Protetiku, že existuju topánky s užšou ľahšou podrážkou, s vhodnou klenbou na mieru a vhodnou výškou topánočiek. Ak bude niekto potrebovať kontakt na takéto vymeranie a objednávku topánočiek v Banskej Bystrici alebo v Košiciach, pokojne nás kontaktujte.

Naše sandálky vyzerajú takto, no mne sa zdajú byť pritvrdé, podrážka je veľmi pevná, neohybná.

imgp2352.jpg

imgp2353.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Ďalšou našou pomôckou sú ortézy na mieru. Na tieto ortézy za nedopláca nič.

imgp2246.jpg

imgp2248.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše druhé ortézy, na chôdzu:

photo-on-24-04-15-at-17.59.jpgphoto-on-24-04-15-at-17.57.jpg

Ako je to s predpisom ortéz: zdroj https://lt.justice.gov.sk/Attachment/cast_1_limity_doc.pdf?instEID=52&attEID=8179&docEID=40453&matEID=1016&langEID=1&tStamp=20090324142516780 

 

PODSKUPINA
NÁZOV DRUHU ZDRAVOTNÍCKEJ POMÔCKY

TRIEDA

MNOŽSTVOVÝ LIMIT

I4
ORTÉZY DOLNÝCH KONČATÍN, ICH OPRAVY A ÚPRAVY

I4.1 Ortézy dolných končatín bandážneho typu liečebné

I4.2 Ortézy dolných končatín nebandážneho typu liečebné
I4.3 Ortézy dolných končatín bandážneho typu kompenzačné

I4.4 Ortézy dolných končatín nebandážneho typu kompenzačné
I4.5 Úpravy ortéz dolných končatín kompenzačných

I4.6 Úpravy ortéz dolných končatín liečebných
I4.7 Opravy ortéz dolných končatín kompenzačných I4.8 Opravy ortéz dolných končatín liečebných

každý druh podľa potreby pri zmene zdravotného stavu, inak raz za rok
každý druh podľa potreby pri zmene zdravotného stavu, inak raz za rok
dva kusy za rok z každého druhu pomôcky

kus za rok z každého druhu pomôcky každá pomôcka raz za rok
každá pomôcka dva razy za rok každá pomôcka raz za rok

každá pomôcka dva razy za rok

I5
ORTÉZY HORNÝCH KONČATÍN, ICH ÚPRAVY A OPRAVY

I5.1 Ortézy horných končatín bandážneho typu liečebné

I5.2 Ortézy horných končatín nebandážneho typu liečebné
I5.3 Ortézy horných končatín bandážneho typu kompenzačné

I5.4 Ortézy horných končatín nebandážneho typu kompenzačné
I5.5 Úpravy ortéz horných končatín kompenzačných

I5.6 Úpravy ortéz horných končatín liečebných
I5.7 Opravy ortéz horných končatín kompenzačných I5.8 Opravy ortéz horných končatín liečebných

každý druh podľa potreby pri zmene zdravotného stavu, inak raz za rok
každý druh podľa potreby pri zmene zdravotného stavu, inak raz za rok
dva kusy za rok z každého druhu pomôcky

kus za rok z každého druhu pomôcky každá pomôcka raz za rok
každá pomôcka dva razy za rok každá pomôcka raz za rok

každá pomôcka dva razy za rok

Hazdička na nácvik úkrokov alias garníža na záclony:

imgp3116.jpgimgp3118.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortopedická obuv na mieru a jej úhrada zdravornou poisťovňou:

Po našich dvoch doterajších skúsenostiach s ortopedickou obuvou na mieru, kedy prvé neboli použiteľné kvôli zapínaniu a druhé su zas tak veľká, že do nich dorastieme až keď o rok a pol, pátram ďalej o vhodnej alternatíve. Okrem firmy Protetika (katalóg http://www.protetika.sk/upload/File/Katalog_IOO_WEB.pdf) som natrafila na firmu Podotech (http://www.podotech.sk/?page_id=5823), majú odmerné miesta len na západnom Slovensku.

F. POSKYTOVANIE ORTOPEDICKEJ OBUVI (zdroj https://lt.justice.gov.sk/Attachment/cast_1_limity_doc.pdf?instEID=52&attEID=8179&docEID=40453&matEID=1016&langEID=1&tStamp=20090324142516780)

(1) Ortopedická obuv je určená pre poistenca s takým ochorením dolných končatín a ich tvarovými zmenami a funkčnými zmenami, ktoré znemožňujú používanie konfekčnej obuvi bez toho, aby prišlo k zhoršovaniu ochorenia alebo postihnutia dolných končatín.

        (2) Ortopedická obuv pre poistenca staršieho ako 18 rokov je

 1. a)  jednoduchá ortopedická obuv,

 2. b)  zložitá ortopedická obuv,

 3. c)  veľmi zložitá ortopedická obuv

 4. (......to znamená, že dieťa do 18roku má nárok na 3 páry topánočiek na mieru)

 5. (3) Indikáciami na predpísanie jednoduchej ortopedickej obuvi sú kombinácie najmenej troch z týchto postihnutí:

 1. a)  priečne plochá noha,

 2. b)  pozdĺžne plochá noha (III. stupňa podľa Godunova),

 3. c)  plocho vbočená noha kontrahovaná,

 4. d)  vbočený palec do 45 stupňov,

 5. e)  stuhnutý bolestivý palec,

 6. f)  kladivkový prst, ak flexia v medzičlánkovom kĺbe je 45 až 90 stupňov,

 7. g)  skrížené prsty,

 8. h)  prídatné kôstky na nohe alebo kostnaté výrastky väčšieho rozsahu,

 9. i)  rozsiahla bolestivá pätná ostroha,

 10. j)  dvojitá pätná ostroha veľkého rozsahu,

 11. k)  realizovaná korekcia skrátenia dolnej končatiny do 2 cm,

  nesebestačnosť pri obúvaní, napríklad pri obmedzenom pohybe väčšieho rozsahu vo veľkých kĺboch dolnej končatiny, keď možno poskytnúť obuv s osobitnou úpravou na zjednodušenie obúvania.

         (4) Indikáciami na predpísanie zložitej ortopedickej obuvi sú kombinácie najmenej troch z týchto postihnutí:

 1. a)  priečne plochá noha fixovaná,

 2. b)  pozdĺžne plochá noha (IV. stupňa podľa Godunova),

 3. c)  plocho vbočená noha fixovaná,

 4. d)  vbočený palec, ak presahuje uhol 45 stupňov,

 5. e)  kladivkové prsty, ak flexia v medzičlánkovom kĺbe je väčšia ako 90 stupňov,

 6. f)  skrížené prsty veľkého rozsahu s trofickými zmenami,

 7. g)  prídatné kôstky na nohe alebo kostné výrastky väčšieho rozsahu s trofickými zmenami,

 8. h)  dvojitá päta veľkého rozsahu s trofickými zmenami,

 9. i)  nadpočetný prst na nohe,

 10. j)  chronické edémy nohy a predkolenia rôznej etiológie,

 11. k)  čiastočné alebo úplné ochrnutie dolnej končatiny,

 12. l)  realizovaná korekcia skrátenia dolnej končatiny 2,1 až 5 cm,

 13. m)  pooperačné a poúrazové deformácie nohy a členkového kĺbu s trvalým funkčným a štrukturálnym postihnutím,

 14. n)  stavy po amputáciách prstov bez podstatného narušenia jej statokinetických funkcií,

 15. o)  artritické a artrotické deformácie nohy a členkového kĺbu,

  nesebestačnosť pri obúvaní, napríklad pri obmedzenom pohybe väčšieho rozsahu vo veľkých kĺboch dolnej končatiny, kedy je možné poskytnúť obuv s osobitnou úpravou pre zjednodušené obúvanie.

(5) Indikáciami na predpísanie veľmi zložitej ortopedickej obuvi sú poškodenia s veľkými deformitami. Pre túto obuv je nevyhnutná vlastná stavba ortopedického kopyta podľa modelu nohy. Poskytuje sa pri týchto postihnutiach:

 1. a)  deformovaná noha zvislá, kosozvislá, zvislá a vbočená, hákovitá, oblúkovitá, lukovitá,

 2. b)  reumatické deformity, diabetické deformity a artrotické deformity veľkého rozsahu s trofickými zmenami,

 3. c)  rozštepy a vrodené deformity nohy ťažkého charakteru,

 4. d)  stavy po amputáciách všetkých prstov na nohe a po vyšších amputáciách na nohe s ťažkým postihnutím statokinetických funkcií nohy,

 5. e)  realizovaná korekcia skrátenia dolnej končatiny 5,1 cm až 8 cm.

  (6) Ortopedická obuv, ktorá sa používa ako priama súčasť ortopedickoprotetickej pomôcky, sa predpíše, ak sa používa spolu s ortopedickoprotetickou pomôckou ako jej nevyhnutná súčasť.

(7) Ortopedickoprotetická pomôcka, ktorej priamou súčasťou je ortopedická obuv, je

 1. a)  ortéza dolnej končatiny s vnútorným sandálom,

 2. b)  ortéza dolnej končatiny so strmeňom v topánke,

 3. c)  ortéza dolnej končatiny vyžadujúca z konštrukčného hľadiska aplikáciu ortopedickej obuvi,

 4. d)  štítová protéza a iná protéza dolnej končatiny takej konštrukcie, ktorá z konštrukčného hľadiska neumožňuje aplikáciu konfekčnej obuvi,

 5. e)  realizovaná korekcia skrátenia dolnej končatiny nad 8 cm.

(8) Indikáciami na predpísanie ortopedickej obuvi pre poistenca do 18 rokov sú indikácie uvedené v odsekoch 3 až 5, osové úchylky kolien a členkov mierneho stupňa v kombinácii s niektorým postihnutím uvedeným v odsekoch 3 až 5, osové úchylky kolien a členkov stredného stupňa a ťažkého stupňa,vybočenie prstov a predpriehlavkových kostí stredného stupňa a ťažkého stupňa.

(9) Ortopedická obuv sa člení aj podľa výšky zvršku na
1. poltopánkovú obuv, na ktorej zvršok siaha pod členky,
2. členkovú obuv, na ktorej zvršok siaha do 5 cm nad vrchol vnútorného členka,
3. ortopedickú obuv so zvrškom siahajúcim vyššie ako 5 cm nad vrchol vnútorného členka (poloholeňová, holeňová), podľa spôsobu upínania na
1. šnurovaciu obuv,

2. prackovú obuv,
3. obuv s pružienkou,
4. obuv na Velcro upínanie.

(10) Ortopedická obuv s upínaním na zips sa predpisuje iba poistencovi so sťaženou možnosťou zapínania obuvi; neuhrádza sa podšívka z prírodnej vlasovej usne.

(11) Oprava a úprava ortopedickej obuvi sa uhrádza len vtedy, ak sa týka tých častí ortopedickej obuvi, ktoré slúžia na dosiahnutie liečebného účinku.

(12) Ortopedická vložka sa vyrába podľa zosnímaných merných podkladov pre liečbu alebo kompenzáciu chýb, chorôb alebo deformít dolnej končatiny takého charakteru, ktoré si ešte nevyžadujú aplikáciu ortopedickej obuvi.

(13) Ortopedická obuv na protézu sa neposkytuje pri jednostrannom alebo obojstrannom amputovaní končatín, ak sa používa protéza so sériovo vyrábaným protézovým chodidlom. Ak je na protéze individuálne vyhotovené chodidlo a nie je možné naň obuť konfekčnú obuv, je možné vyhotoviť na takúto protézu jednoduchú ortopedickú obuv po schválení revíznym lekárom príslušnej zdravotnej poisťovne.

(14) Na základe verejného zdravotného poistenia sa neuhrádza

 1. a)  príplatok za urýchlené vyhotovenie ortopedickoprotetickej pomôcky, ktoré nevyplýva zo zdravotnej potreby poistenca; príplatok za skrátenie

  riadnej dodacej lehoty ortopedickoprotetickej pomôcky, ktorú určuje príslušná zdravotná poisťovňa alebo výrobca ortopedickoprotetickej

  pomôcky,

 2. b)  úprava ortopedickoprotetickej pomôcky takého charakteru, ktorá je na požiadanie poistenca alebo lekára a zlepšuje výzor

  ortopedickoprotetickej pomôcky alebo komfort jej nosenia, napríklad zmena farby, zmena povrchovej úpravy, výmena materiálu za estetickejší

  materiál, ozdobné prvky,

 3. c)  úprava ortopedickoprotetickej pomôcky takého charakteru, ktorá sa vykoná na požiadanie poistenca alebo lekára a zlepšuje úžitkové vlastnosti

  ortopedickoprotetickej pomôcky, zmena základného funkčného typu za rozšírený funkčný typ, výmena materiálu za kvalitnejší materiál, 

 

výmena konštrukčného prvku ortopedickoprotetickej pomôcky,
d) podšívka z prírodnej vlasovej usne z barančiny, ozdobné retiazky, pracky, nity, remene a nášivky, zvýšenie zvršku nad ustanovenú hranicu,

ďalšie úpravy vyžiadané poistencom u ortopedickej obuvi a zvýšenie zvršku nad ustanovenú hranicu podľa odseku 9 písm. a) bodu 3 (poloholeňová obuv a holeňová obuv). 

(Doplatok k ortopedickej obuvi na mieru je v roku 2014 v sume 16,60eur.)

 

Našla som zaujímavú stránku s pomôckami, kde sa mi zapáčila stolička s toaletou, ktorá je výškovo nastaviteľná: http://pomuckyzdravotnicke.cz/521-aj-toaletni-kreslo-1075.html, je to zaujímavá stránka s pomôckami aj pre detičky.

 

toaletna-stolicka.jpg

Ešte sa mi páčia aj tieto pomôcky zo stránky: http://www.maxim-zdr.cz/kompenzacni-pomucky-pro-bazalni-stimulaci/vertikalizacni-a-rehabilitacni-pomucky/sit-rehabilitacni-polohovaci-a-vertikalizacni/   ale nemame to odskúšané...

 

siet-na-styroch.jpgsiet-na-sedenie.jpg

Niekoľko užitočných stránok, pre hľadačov rehabilitačných pomôcok:

 r82.cz .................od nich máme Stigray a Crocodile

rodinkashop.sk .................od nich máme autosedačku Reha Monza

dzieciom.pl ..............polsky bazar pomôcok

misiarz.pl ................pomocky z poľska

svetvpohybe.sk ................su tam aj sanky pre detičky, ktoré samé neposedia(Snow Comfort- maju ich aj na mimibazar.sk)

generis.sk ...............robia trojkolky

eraj.sk ...................trojkolka aj s ručným pedálovaním

ztpbazar.cz ................pomôcky

cyklovoziky.sk ...................dajú sa kúpiť do 300€ aj s predným kolieskom a použiť ako kočík

 

pomocky-zaujimave.jpg

 

 benecykl.jpgBenecykl česká výroba, nájdete na stránkach v Čechách.

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prosim kde mozem kupit take choditko pre troj rocne deta

(jana gadzova , 5. 7. 2017 22:20)

choditko ako ma vitko

Re: prosim kde mozem kupit take choditko pre troj rocne deta

(Maximkova mamka, 8. 7. 2017 8:24)

Dobry den,
zalezi od toho, ako na tom dietatko je. choditko Grillo je od firmy http://www.trulikmedicaltech.com/kontakt.html a choditko Crocodile najdete na stranke r82.cz, nech vyberiete to spravne. Ak by ste chceli lacnejsie pozrite si stranku http://solidaritas.sk, tam predavaju uz pouzivane zdravotne pomocky aj pre deticky.